Śląska Noc Naukowców 2012 w laboratoriach Instytutu Metrologii, Elektroniki i Automatyki
 

Śląska Noc Naukowców 2012

w laboratoriach Instytutu Metrologii, Elektroniki i Automatyki

28 września 2012r. odbyła się już 7 edycja tej największej imprezy naukowej w województwie śląskim. Współorganizatorami Śląskiej Nocy Naukowców 2012, która odbyła się jednocześnie w siedmiu miastach regionu, były: Politechnika Śląska w Gliwicach, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej oraz Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Jak to już w poprzednich edycjach tej imprezy bywało, uczestnicy Śląskiej Nocy Naukowców 2012 wzięli udział w licznych pokazach, doświadczeniach i interaktywnych eksperymentach.

W tym roku pracownicy Instytutu Metrologii, Elektroniki i Automatyki z Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej: dr inż. Damian Gonscz i mgr inż. Arkadiusz Gancarczyk zaproponowali pokaz w zatytułowany: „Życie w polu elektromagnetycznym. Co to jest kompatybilność elektromagnetyczna i jaki ma wpływ na nasze życie? Podczas pokazu obecni także byli pozostali pracownicy Instytutu: dr inż. Bogusław Kasperczyk i mgr inż. Tomasz Bartnikowski.

W ramach pokazu zaprezentowano prezentację multimedialną, związaną z działalnością Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej (KEM), należącego do struktury Instytutu. Pokaz miał na celu m.in. przybliżenie w zarysie najistotniejszych zagadnień związanych z problematyką KEM, a także zaprezentowanie możliwości badawczych Instytutowego Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej.

Na zakończenie prezentacji zrealizowano pokaz wybranych efektów wizualnych oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego.

Z kolei dr inż. Krzysztof Konopka, mgr inż. Beata Krupanek z Laboratorium Techniki Cyfrowej i Mikroprocesorowej przy aktywnym współudziale pracownika Firmy APA Mateusza Cholewy opracowali interaktywne warsztaty pt „ Zaprogramuj swój inteligentny dom”.

Specjaliści zaprezentowali możliwości systemu sterowania inteligentnym budynkiem, a następnie poprowadzili z uczestnikami imprezy warsztaty polegające na samodzielnym konfigurowaniu przykładowego systemu sterowania na specjalnie przygotowanych do tego celu stanowiskach laboratoryjnych.

 
Informację przekazał(a): dr inż Bogusław Kasperczyk2012-10-02 13:15