Śląska Noc Naukowców 2010 w laboratoriach instytutu Metrologii,Elektroniki i Automatyki
 
W piątek 24 września 2010 r. na terenie Gliwic, Katowic, Sosnowca, Rybnika, Zabrza oraz Cieszyna odbyła się już po raz piąty Śląska Noc Naukowców - impreza, adresowana do ludzi zainteresowanych najnowszymi odkryciami nauki i techniki oraz po prostu wszystkich ciekawych świata.
Do imprezy włączyli się także aktywnie pracownicy Instytutu Metrologii, Elektroniki i Automatyki, opracowując dwa pokazy w laboratorium zatytułowane: „Życie w polu elektromagnetycznym” i „W poszukiwaniu uciekającego Słońca - darmowego dawcy energii”.
W ramach pierwszego pokazu dr inż. Damian Gonscz zaprezentował cykl pokazów związanych z efektami wizualnymi oddziaływania promieniowania elektromagnetycznego, dającymi odpowiedź na pytanie: Co to jest kompatybilność elektromagnetyczna i jaki ma wpływ na nasze życie?
Drugi pokaz, przygotowany przez dr inż. Krzysztofa Konopkę, umożliwił przybyłym uczestnikom udział na bieżąco w doświadczeniu z zastosowaniem specjalistycznego urządzenia „goniącego” położenie Słońca celem optymalnego poboru energii słonecznej zasilającej baterie fotowoltaiczne np. urządzeń znajdujących się z dala od siedzib ludzkich (stacji meteorologicznych, telefonicznych itp.).
Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem przybyłych licznie uczestników, w następnym roku planuje się rozszerzenie oferty Instytutu w ramach tej imprezy. 
Informację przekazał(a): Janusz Guzik2010-09-30 23:44